20 Mayıs 2014 Salı

DEFTER


Bende çoğu insan gibi defter kalem kırtasiye sevenlerdenim. Bunda mesleğiminde payı büyük. Ama ben ilkokul yıllarından beri defter yapmaya da çok meraklıyım. Şimdiki çocuklar böyle bir ihtiyaç içinde değiller nede olsa teknoloji devrindeyiz bizim ödev defterlerimiz vardı ilkokula giderken. Öğretmen ödev verir bizde unutmayalım diye bu defterlere yazardık. Şu sayfa okunacak veya alıştırmalar yapılacak şeklinde. Bende daha o zamanlarda elimdeki artık kağıtları birbirine yapıştırır kenarlarını süsler ödev defterleri yapardım. O günler aklıma gelince yine bir defter yapayım dedim ve bu defter ortaya çıktı. 

Malzemeler: 
1- Defter kapağı için ince çorapların içinden çıkan karton
2- Defter sayfaları için Paşabahçe'den aldığım tabakların sarıldığı kraft kağıdı
3- Dikmek için yün, iğne
4- Süslemek için renkl bantlar ve şekilli delgeçDefter kapağı boyutunda kraft kağıtlarını kestim kapağın içine yerleştirip tamamen kendi kafama göre diktim.

 Dikiş teknikleri çok bunun için kurslarda var. Kendi defterini kendin yap diye. Bir kursamı gitsem diyede düşünmeye başladım. Neyse sonra kapağı süsledim. Kraft kağıdı eski saman defterleri hatırlatırken, ilkokul günlerimi de bu şekilde anmış oldum. Şimdi kitabımı çayımı alıp okuduklarımı bu defterime not alıyorum ve kitapta anlatıldığı gibi içim huzur doluyor.Hiç yorum yok: